Ubytování

Dovolená na elektrokole? Zajímavá varianta cykloturistiky a půjčení není žádný velký problém

Dovolená na elektrokole? Zajímavá varianta cykloturistiky a půjčení není žádný velký problém

Víte, jaký je sen řady cyklistů? Jen tak zvolna si šlapat terénem a přitom vyjet i na ten nejvyšší kopec. Možná tomu nebudete věřit, ale dnes už si tento sen můžete splnit. A co že vám k tomu pomůže? Elektrokolo. A pokud nechcete, nemusíte si jej ani kupovat. Můžete si jej vypůjčit a vyzkoušet si, jaké to je šlapat na něm a jestli je to to, po čem jste skutečně toužili. Půjčit si jej můžete na den nebo dva nebo i více.

Výhody a nevýhody elektrokola

Byla dotázána řada osob, která tento typ kol půjčují a všichni se shodli na skutečnosti, že elektrokolo je vhodné zejména pro cyklisty méně fyzicky zdatné, pro cyklisty seniory nebo osoby starší, … zkrátka pro ty, kteří si na běžné kolo už netroufají sednout a vyjet.

Velkou výhodou jízdy na tomto typu kola je vyšší průměrná rychlost jízdy, projížďka skoro bez námahy, příjemný pocit z jízdy pro ty, pro které je běžné kolo nepřijatelné a pohodlná jízda za horkých letních dnů nebo do kopce. Další výhodou je, že není nutné tolik plánovat trasu jízdy, neboť nemusíte tolik řešit terén a převýšení trasy nahoru a dolů. Využít jej mohou i například páry, kteří nemají stejnou fyzickou zdatnost, tzn. že ten méně zdatný využije elektrokolo a díky němu se jejich síly vyrovnají. Zážitek z jízdy pak může být stejně příjemný.

Ale není to tak, že by jízda ne elektrokole byla podobná jako jízda na malém mopedu. O tom, jak náročná bude jízda, rozhoduje samotný jezdec na elektrokole. Nastaví si totiž nejnižší rychlost jízdy, při níž se zapne elektromotorek. Pokud tedy nebude terén příliš náročný a vaše fyzická zdatnost na něj bude většinou bez problémů dostačovat, může se vám stát, že se motorek při dopolední projížďte zapne třeba jen dvakrát.

Jízda na takovém kole má, jako všechno kolem nás, i své nevýhody. První nevýhodou je jeho vyšší hmotnost díky přidanému motorku. Další nevýhodou je nutnost nabíjení. V souvislosti s tím se vám bohužel někdy může stát, že se vám baterka vybije a pokud nemáte k dispozici možnost nabíjení, bude následující jízda fyzicky náročnější. Budete totiž muset šlapat na těžším kole.

Pokud si jízdu na elektrokole chcete vyzkoušet, není žádný problém si takové kolo vypůjčit. V turisticky zajímavých regionech existují v letních měsících jejich půjčovny a dokonce si je můžete půjčit i na některých nádražích Českých drah. Je požadováno předložení dvou dokladů prokazujích totožnost, zaplacení půjčovného a složení vratné kauce. Pak už zbývá jen sešlápnout pedál a vyrazit do terénu.

Příklady půjčoven a jejich kapacita

Jak jsme již uvedli, půjčoven elektrokol je v letních měsících celá řada. Například ve Frymburku u Lipna si elektrokolo můžete zapůjčit v půjčovně Sport – Řezáč, celkem jich mají k dispozici šest. Denní půjčovné přijde na 350 Kč a kauce činí pouhých 500 Kč. Majitel půjčovny však doporučuje rezervovat si kolo alespoň den předem, abyste měli jistotu, že bude k dispozici. Tady, stejně jako téměř ve všech jiných půjčovnách, není možné vypůjčit kola dětská.

Stejný počet elektrokol mají k zapůjčení v půjčovně Elbikes, jejíž pobočky najdete v Turnově a Liberci. Díky těmto půjčovnám můžete vyrazit do Krkonoš nebo Jizerských hor a projet si tak cyklotrasy hor, aniž byste museli dlouho trénovat. Ani tady dětská kola nemají. Nezbývá vám tedy nic jiného, než mít pro dítě standardní kolo nebo jej svést ve vozíku za kolem (i ty někde půjčují). Vratná kauce je tady 5000 Kč a půjčovné například na pátek – pondělí činí 1000 Kč. V závislosti na modelu kola dokáže elektrokolo ujet na jedno nabití 80 – 100 kilometrů. Co se týká nabytí, na 80 % jeho kapacity jej nabijete přibližně za hodinu a půl a potřebujete k tomu jen běžnou zásuvku. Na plné nabití pak je zapotřebí až 4 hodiny času.

Jaký terén je pro elektrokolo vhodný?

Pro běžné elektrokolo, které si ve většině půjčovat můžete zapůjčit, je vhodný terén silnice, cyklostezky nebo jiné zpevněné cesty a stezky. Těžší lesní terén s většími dírami a nerovnostmi nebo jiné nerovné nezpevněné cesty příliš vhodné nejsou. I když samozřejmě existují výjimky. Jsou k dispozici také elektrokola uzpůsobená pro těžší terén a vypůjčit si je můžete například v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Mají tady totiž terén, na který se tento typ elektrokol výborně hodí. Proto se v tomto resortu rozhodli loňkou nabídku dvou kol pro letošní rok rozšířit o jedno kolo dětské (vhodné pro děti od 8 let) a v případě velkého zájmu nabídku v průběhu sezóny rozšíří ještě více. Kola zapůjčená zde ujedou dle informace výrobce na jedno nabití až 170 kilometrů, záleží však na členitosti trasy a rychlosti jízdy, kterou zvolíte.

V půjčovně vám doporučí trasy zejména v okolí resortu – vhodný je například 7 kilometrový nebo 12 kilometrový okruh. Jestliže chcete vyrazit o něco dál, mezi nejkrásnější trasy patří hřebenovka k hoře Soláň.

Pokud nejste o zapůjčení elektrokola zcela přesvědčeni, je možné i jej zapůjčit maximálně na 30 minut a pak se rozhodnout. Půjčovné je zde 190 Kč za každou započatou hodinu, za celý den pak účtují 890 Kč. V případě, že nejste hostem hotelu, musíte zaplatit ještě 1000 Kč vratnou zálohu.

K vodní elektrárně Dlouhé Stráně na elektrokole

V Loučné nad Desnou v Jeseníkách, v hotelu Pod Jedlových vrchem, mají k dispozici osm elektrokol, z toho jedno je vhodné pro dítě od 10 let. Průměrný cyklista na tomto kole ujede na jedno nabití přibližně 50 kilometrů, v náročnějším terénu asi 20-30 kilometrů. Tyto kratší trasy jsou velmi oblíbené mezi hotelovými hosty. Právě například k vodní elektrárně Dlouhé Stráně je to na kole necelých 14 kilometrů. Další vhodnou trasou je trať do Sobotína, dále Velkých Losin na zámek a do lázní a zpět. Doporučovaná je také trasa k pivovarskému muzeu v Hanušovicích. Pro zdatnější cyklisty by mohla být zajímavá trasa z Karlovy Studánky na Praděd, Červenohorské sedlo a do Loučné nad Desnou a nazpět přes Skřítek a Rýmařov.

Navigaci tady nepůjčují, neboť se na ni nikdo dosud neptal (řada z návštěvníků ji má ve svém telefonu), na zapůjčení přilby se také dosud nikdy nedotazoval (na objednávku by bylo možné zajistit). Cena za zapůjčení vychází přibližně na 50 Kč na hodinu a závisí na délce půjčení. Pro hotelové hosty je zapůjčení možné bez vratné zálohy, pro ostatní je záloha 2000 Kč.

Co se týká nabíjení, zájemci obdrží seznam partnerských míst, kde je možné kolo zdarma dobít – na 60 % je kolo nabité přibližně za 2 hodiny, plné nabití pak zabere asi 8 hodin.

Vypůjčení elektrokola od Českých drah

Zřejmě nejrozsáhlejší síť elektrokol u nás zajišťují České dráhy, a to v souvislosti s jejich programem ČD Bike. Půjčovny jsou k dispozici na řadě míst, a to Domažlice, Karlovy Vary, Tachov, Mariánské Lázně, Ostrava, Děčín, Cheb, Kutná Hora, Kolín a Olomouc. Na většině míst jsou k dispozici dvě kola, v Domažlicích a Tachově je to pouze jedno kolo a v Karlových Varech naopak kola čtyři. Pro děti ale opět kola nejsou žádná.

Výše půjčovného se pohybuje od 300 Kč nahoru dle konkrétní půjčovny. Kauce je ve všech půjčovnách stejná, a to ve výši 2500 Kč. Vypůjčit je možné také helmy, navigace nikoli.

Dle informací Českých drah ujede elektrokolo, které půjčují, 40 – 90 kilometrů, v průměru je to asi 50 kilometrů. Skutečně ujetá vzdálenost závisí na řadě faktorů, mezi nejdůležitější patří průměrná rychlost, stupeň využítí elektromotoru, váha cyklisty a nakonec samozřejmě terén a dopravní podmínky. Elektrokolo je vždy půjčované plně nabité. V případě zájmu je možné zapůjčit také nabíječku baterie, běžné je to však u vícedenních výpůjček. 

>>Penziony vhodné pro cyklisty<<

Doporučujeme navštívit

Vynikající 9.6 / 10
Penzion DaJa 530 Lipno

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist