Ubytování

Nejnavštěvovanější místa u nás – zoologické zahrady Moravy

Nejnavštěvovanější místa u nás – zoologické zahrady Moravy

Velkou výhodou návštěvy zoologické zahrady je skutečnost, že se tady líbí jak dospělým, tak také dětem. Pojďme se teď spolu podívat na ty nejznámější na Moravě. Všechny tady uvedené patří mezi 20 nejnavštěvovanějších míst u nás.

 

 

 

ZOO Lešná

Jestliže zavítáte do Zlína a jeho okolí, nemůžete vynechat návštěvu místní ZOO Lešná. Jedná se totiž o nejnavštěvovanější turistické místo na Moravě, každoročně sem vyrazí přes půl milionu návštěvníků.

Zahrada je typická a výjimečná několika svými stavbami a chovy. Můžete zde potkat asi 210 druhů zvířat, celkem je zde asi 1150 zvířecích jedinců. Rozloha zahrady je 52 hektarů, což je dost pro děti i dospělé.

Velkou modernizací celá zahrada prošla od roku 1995. Celý areál byl rozdělen na části představující jednotlivé kontinenty. Vše ale stále není ukončeno, neustále se staví nové expozice a pavilony.

V říjnu 2006 byla otevřena tropická hala a koncipována je dost originálně. Vchod tvoří replika svatyně, Chrámu jeptišek z Chichén Itzá v Mexiku (mayská civilizace je zde představena detailněji). K dispozici jsou také videoprojekce a vzdělávací panely s mnoha informacemi. Všude kolem vás ale bude samozřejmě středoamerický deštný prales. Volně zde létají ptáci a žijí další zvířata, navíc zde máte možnost vidět přes 250 druhů rostlin.

Velmí atraktivní je také pavilon Amazonie, který vznikl roku 2004 kolem vodních nádrží. Jedná se o přírodní výběhy s celou řadou vodních zvířat a ptáků. Pozor na jedno malé jezírko – to bývá od května do září domovem aligátorů amerických. Ostrov u největšího rybníka zase obývají kotulové veverovití. Navštívit zde můžete také průchozí voliéru, kde přímo kolem vás bude poletovat několik druhů papoušků ara a amazoňanů, vidět můžete labutě černokrké nebo čápy jihoamerické. 

ZOO Ostrava

ZOO v Ostravě byla založena roku 1951 a její rozloha je 100 hektarů rybníků a lesoparku. Poslední roky pro ni představují období změn, a tak taky můžete najít řadu nových expozic.

Ostravská ZOO se zaměřuje zejména na chov ohrožených druhů zvířat. Nejvzácnějším chovaným zvířetem je pár lemurů černých-Sclaterových, který je chován pouze zde a nikde jinde. V této ZOO se zaměřují na to, abyste se při její návšrěvě dověděli co nejvíce informací a zajímavostí, zúčastnit se tady můžete také komentovaných krmení některých zvířat, jako například žiraf, slonů, medvědů nebo šimpanzů.

Jednou z několika nových expozic je například Malá Amazonie, která návštěvníkům přibližuje jihoamerický prales a jeho obyvatele, dále pak expozice pro pandy červené nebo voliéra pro ptáky Číny a Tibetu. Upravené jsou také travnaté výběhy jelenů a afrických kopytníků, dále výběhy lvů a šimpanzů. Od roku 2005 dochází také k odbahňování rybníků a zbudována zde byla také čistička odpadních vod.

Vybudována zde byla také celá řada naučných botanických stezek, díky nimž se nyní dostanete i do prostorů, které ještě nedávno přístupné nebyly. Otevřeny byly i vzdělávací prostory, a to pro dospělé i pro děti, jako například Sluneční louka nebo Ptačí louka. Zajímavá je také Cesta vody, která logicky vede podél vodních ploch, takže si budete moci dobře prohlédnout mokřadla, vodní tůně, rybníky a samozřejmě jejich obyvatele. Cesta je postavena z nahrubo opracovaných kmenů nebo jsou vytvořeny můstky na svazích.

Jako každá správná ZOO, má i tato svou část věnovanou dětem. I zde došlo v poslední době ke změnám a díky tomu je přístupná také dětským kočárkům nebo handicapovaným. Můžete si tady ve výběhu pohladit ovce kamerunské nebo kozy a můžete jim dát také něco dobrého k jídlu.

Postavený tady byl také ostrov u hráze, který obývají lemuři a poloopice z Madagaskaru. Celou tlupu tady tvoří jen samci, kteří slouží jako genetická rezerva pro potřeby jiných zahrad. Kromě lemurů bydlí v pavilonu i další opice, například velmi ohrožený makak lví nebo hulman posvátný. Zoologická zahrada s nimi dosáhla i mezinárodních chovatelských úspěchů.

Erbovním zvířetem ZOO byl rys, neboť v minulosti se zahrada angažovala do aktivit spojených s vysazováním karpatského poddruhu zpět do přírody. Díky této práci je možné jej potkat i v Beskydech.

Pro mnohé je zajímavým zvířetem také hroch. Starají se tady o ně velmi dobře, bazén jim čistí 2 x týdně. Hroch je zvířetem, který vodu miluje, tráví v ní totiž až 18 hodin denně. ZOO Ostava se může pochlubit tím, že od roku 2006 sestavuje jeho Evropskou plemennou knihu. Odpovídající výběh tady má také nosorožec tuponosý jižní. Bylo otevřeno také mořské akvárium, kde si můžete prohlédnout korálový útes a život v něm.

Mezi další atraktivní pavilony patří pavilon zvířat Přední Indie, medvědí výběhy, pavilon slonů, Jihoamerická zvířata a draví ptáci.

ZOO Brno

Pokud máte rádi zvířata a jste v Brně, můžete za nimi vyrazit na přehradu v Bystrci. Právě tady se totiž nachází zoolgická zahrada se svými 210 druhy zvířat s celkem 785 exempláři. Zastoupeny jsou tady všehny typy prostředí na světě, všechna rozdílná podnebí.

Stejně jako v každé ZOO, i tady se hodně zaměřují na malé návštěvníky, takže o zábavu pro vaše malé ratolesti bude postaráno. Již od roku 2001 tady existuje tzv. kontaktní ZOO, kde si děti mohou například zajezdit na poníkovi, pohladit si některé kozy nebo ovci kamerunskou, jsou tady také králíci a další domácí zvířátka. Pobavit se děti mohou také na různých prolézačkách, kouzačkách a houpačkách. Roku 2006 došlo k oddělení větších domácích zvířat a vznikl tak selský dvůr, který je také kontaktní. Přibyla ještě sochařská výzdoba s postavami z pohádek.

Došlo také ke změnám expozic. Výběh koně převalského byl doplněn pravou mongolskou jurtou, ktero taté zvířata znají a mají ji rádi. Také výběh praovcí byl rozšířen a žijí teď společně se dželadami. Novinek se dočkal také výběh bizonů, kde bylo zábradlí nahrazeno přírodním příkopem a vyrostla tady také indiánská vesnice s pěti tee-pee – prostě krajina jako na divokém západě. Tzv. Ledové a zmrzlé prostory se staly domovem pro severská zvířata, takže bývalá expozice ledních medvědů mohla být přenechána polárním liškám.

ZOO Olomouc

Velmi častým a oblíbeným místem pro výlety na střední Moravě je Svatý kopeček. Možná i proto se zde nachází zoologická zahrada. Dominantou je vyhlídková věž ve tvaru trojúhelníku, která je vidět už z dálky a můžete z ní krásně pozorovat zvířata, baziliku nebo město Olomouc, za hezkého počasí také Praděd a Jeseníky.

ZOO se může pochlubit úspěchy v chovatelství, například za levharta mandžuského, berberských lvů a další. Neustále se snaží něco vylepšovat a měnit, plánují výstavbu nových výběrů.

Jihoamerický pavilon je zaměřen na menší faunu nebo tropické rostliny, například kvetoucí orchideje. Přestavbou v roce 2004 vznikla také voliéra pro kotuly veverovité nebo výběh pro mravenečníka. Bydlí tady také lenochod dvouprstý.

Malé šelmi a vlci – ti jsou ubytovaní v několika stavbách. Pozorovat můžete například velmi oblíbené surikaty, malé kočky čí mangusty žíhané. Jinde zase drobné šelmy nebo cibetky africké. Některé prostory byly postaveny již před řadou let, uvažuje se tedy o jejich přestavbě.

Pavilon šelem a akvária – někteří se tady možná budou trochu bát, ale není k tomu důvod. Bylo instalováno 3vrstvé bezpečností sklo. V klidu tak můžete obdivovat například tygra ussurijského, levharta mandžuského, celý interiér byl doplněn jezírkem, umělou řekou a tropickými rostlinami. Pro milovníky ryb tu také něco je – velké mořské akvárium ve tvaru ledviny s délkou 9 metrů a šířkou 3,5 metru. Ve vodě pak najdete žraloky a desítky jiných korálových ryb.

Výběh gepardů a rysů – součástí velkého výběhu je také prosklená vyhlídka s posezením a rákosovou střechou. Klidnému pozorování tak už nic nebrání. Chov rysa karpatského tady má dlouholetou tradici, ve smrkovém lese tady mají dva výběhy a přes ten větší vede lávka pro dobrý výhled návštěvníků.

Africká zvířata, žirafy a terária – safari výběh je právem považován za jeden z nejkrásnějších expozic v ZOO. Bylo dostaveno zimoviště, spojily se malé výběhy. Do pavilonu je krásná vyhlídka. Najdete tady také krásné obří akvárium pro žraloky, dále pak terária pro různé druhy plazů, například varana, krajtu nebo agamu.

Pavilon opic – to je nejstarší pavilov v ZOO. Postupně byl několikrát rekonstruován a upravován, v 90. letech došlo k výraznému rozšíření. Mříže a pletivo bylo nahrazeno sklem, opice tak mohou chodit ven i v zimě, můžete je obdivovat za každého počasí.

Další články ze seriálu nejnavštěvovanější místa u nás:

Doporučujeme navštívit

Velmi dobré 8.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist