Ubytování

Tipy na nejzajímavější rozhledny v Česku

Za nejnavštěvovanější turistické cíle lze považovat například rozhledny, které najdete v každém koutu České republiky. Vysokých budov, které po trošce fyzické námahy při výstupu nabídnou svým návštěvníkům odměnu v podobě ojedinělého výhledu do širého okolí, k radosti turistů neustále přibývá. 

Vznikají buď nové, nebo se díky usilovné práci mnoha jedinců, organizací, sdružení či spolků podaří zachránit ty dříve postavené. Milovníci panoramatických výhledů si mohou v Česku užívat desítky rozhleden nejrůznějších konstrukcí - dřevěné, kamenné nebo ocelové. Zájemci, kteří se chtějí na výpravu vzhůru občas vydat organizovaně, se mohou přidat například k výletům, které pořádá po rozhlednách a vyhlídkách Klub přátel rozhleden.

Vysílač Ještěd

V nadmořské výšce přesahující tisíc metrů se nabízí ojedinělý výhled z vysílače na vrcholku hory Ještěd. Z unikátní stavby dokončené počátkem osmdesátých let je za dobrého počasí vidět stovky kilometrů daleko. Dohlédnout lze až na Šumavu či do Prahy, ale také k našim sousedům do Polska či Německa. Tato aerodynamická budova, plynule navazující na kuželovitý vrcholek hory, byla odborníky zvolena českou architektonickou stavbou století a pyšní se i titulem národní kulturní památka. Budova jedinečně zapadající do krajinného kontextu je dílem geniálního architekta Karla Hubáčka, který za ni dostal řadu tuzemských i zahraničních ocenění. Nevšední zážitky si můžete prodloužit i ubytováním ve zdejším hotelu, jehož celková koncepce je navržena tak, aby vyhovoval jak běžným návštěvníkům - turistům, tak náročnějším hostům.

Štramberk

Za další věží se zájemci mohou vypravit třeba do moravského městečka Štramberk rozkládajícího se v podhůří Beskyd. Po okolí se tu mohou rozhlédnout ze 40 metrů vysoké válcové věže Trúba, jež je součástí hradu Štramberk. Původní gotická hradní věž o průměru 10 metrů byla upravena na rozhlednu počátkem dvacátého století dle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta.

Pod štramberskou Trúbou, obklopenou lesy, loukami a kopci se přímo na náměstí Štramberka nachází hotel Šipka, pojmenovaný po nedaleké známé jeskyni. Ubytování v pokojích i apartmánech zpestřuje návštěvníkům například zdejší sauna a vířivka. Rozhodně stojí za to zdržet se ve městě a okolí déle - Štramberk je známý svou historií, množstvím přírodních zajímavostí, turistických a naučných stezek, ale také výrobou "štramberských uší".

Vysílač Praděd

I v Jeseníkách naleznou turisté celou řadu významných rozhleden, beze sporu se mezi ně právem řadí i rozhledna a vysílač na Pradědu. Věž dosahuje výšky úctyhodných 162 metrů a z vyhlídkové terasy umístěné ve výšce 1563 metrů nad mořem je úchvatný výhled na celé panorama Jeseníků. Za jasného počasí lze ojediněle spatřit siluetu Vysokých Tater, Malou a Velkou Fatru. Návštěvníkům jsou v okolí dále snadno dostupné pověstmi opředené Petrovy kameny a pozoruhodné vodopády Bílé Opavy. Je možné vydat se túrou třeba na Červenohorské sedlo či na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně.

Ideálním výchozím bodem pro výlety se může stát Sporthotel Kurzovní na jižním úbočí Pradědu. Na turisty tu čekají nejrůznější pokoje i apartmány a nechybí ani fitness centrum, sauna a hotelová restaurace. Pouze šest kilometrů od hotelu jsou klimatické lázně Karlova Studánka s nejčistším vzduchem ve střední Evropě.

Rumburak

Výhled na vesničku Bítov, zříceninu hradu Cornštejn či údolí Vranovské přehrady čeká na návštěvníky rozhledny tyčící se v ubytovacím a sportovním areálu Rumburak. Rozhledna nabízí výhled z nadmořské výšky 504 metrů. Na její vrchol stačí vystoupat 146 schodů. U rozhledny návštěvníci v letní měsících využijí občerstvení, posedět lze uvnitř i venku. Těm, kdo se ubytují ve zdejším penzionu, se odsud nabízí bezpočet možných výletů po okolí - návštěva hradu Bítov, hradu Cornštejn, barokního zámku ve Vranově nad Dyjí, obnovená je třeba také lodní doprava po Vranovské přehradě. Jestliže návštěvníky unaví výlety, využijí k nabrání nových sil zdejší bazén, fitness, sportovní hřiště či poměří své síly při bowlingu.

Rozhledna Dobrošov

V Orlických horách se tyčí do výšek železobetonová rozhledna Dobrošov, pokrytá šindelem, který vytváří přírodní dojem. Základní kámen k 25 metrů vysoké rozhledně a přilehlé Jiráskově chatě byl položen roku 1921 a výstavba se uskutečnila dle plánů proslulého architekta Dušana Jurkoviče. Z ochozu rozhledny je pěkný výhled do všech stran - na Krkonoše, Podkrkonoší, město Náchod, Jestřebí hory, Adršpašsko-teplické skály, Ruprechtický Špičák, Orlické hory či vodní plochu Rozkoše. Pro výlety po okolí, které si turisté nejdříve prohlédnou pěkně z výšky dobrošovské rozhledny, poskytne návštěvníkům zázemí hotel Vyhlídka v blízkém Náchodě. Wellness hotel se právem pyšní svým názvem, neboť i z něj je překrásný výhled na Náchod. Pobyt si tu lze zpestřit například minigolfem či bazénem se slanou vodou.

Spolu s Klubem přátel rozhleden jsme dále vybrali pro turisty opravdu 10 TOP českých rozhleden (včetně Moravy a Slezska), v úvahu jsme vzali historické, turistické i architektonické hledisko:
Jedlová - rozhledna na třetím nejvyšším vrcholu Lužických hor, s "houpavou" historií, v současnosti nádherně opravena. Daleká dohlednost a turisticky atraktivní poloha, velmi příjemná restaurace, celoroční provoz. Má mladší "dvojče" na nedalekém vrchu Hochwald/Hvozd (již na německé straně vrcholu).

Černá Studnice (Jizerské hory) - neopomenutelná originální kamenná stavba architekta Hemmricha. Daleký rozhled, řada atraktivních přístupových cest (nejhezčí po hřebeni od Tanvaldu).

 

Děčínský Sněžník - nádherná kamenná rozhledna ve tvaru šachové věže na nejvyšším vrcholu Děčínské vrchoviny. Jeden z našich nejhezčích rozhledů (je vidět až do Drážďan).

Sedlo u Sušice (Šumava) - jeden z nejlepších rozhlednových počinů posledních let - krásná bytelná dřevěná rozhledna, jejíž vznik provázela řada nesnází, které nadšenci ze sdružení pro obnovu rozhledny překonávali řadu let.

 

Javorník - na Šumavě nelze opomenout Klostermannovu rozhlednu na Javorníku. Rozhledna byla dokončena v roce 1938 a její nejlepší období paradoxně zažíváme až nyní. Poté, co výhled zcela pohltily přerůstající stromy, došlo totiž v roce 2003 k architektonicky zvláštnímu navýšení rozhledny o celých 14 metrů. Dnes je tak z ní možné přehlédnout celou Šumavu a dohlédneme až na vysílač Cukrák u Prahy a na druhou stranu k Alpám.

Strážný vrch u Merboltic - méně známá rozhledna na pomezí okresů Litoměřice a Děčín je vynikajícím rozhledovým místem (je vidět až Černou horu a Sněžku). Kvůli dlouhému shánění financí obcí Merboltice se podařilo tuto ojedinělou volně přístupnou dřevěnou stavbu postavit teprve nedávno, v roce 2006.

Výhon u Židlochovic - nádherná rozhledna z akátového dřeva se právě proto pyšní názvem Akátová věž. Na našem území jedinečná, nutno však podotknout, že projekt není originální. Byl totiž převzat od sousedů - téměř shodná věž stojí poblíž Lipska.

Vartovna u Seninky (Vizovické vrchy) - také toto je architektonicky unikátní dílo - vysoká kovová rozhledna se spirálovitým schodištěm bez středové opory. Díky těmto faktorům vzniká při výstupu vzhůru silný pocit vzdušnosti.

 

Velký Lopeník - rozhledna s dalekým kruhovým výhledem, postavená v prvních letech 21. století, je pozitivním příkladem příhraniční spolupráce. Hraniční vrch (druhý nejvyšší v Bílých Karpatech) láká za pěkného počasí kvanta českých i slovenských turistů.

Biskupská kupa (Zlatohorská vrchovina, okr. Jeseník) - skvělý příklad úcty k dědictví po předcích. Rozhledna Franze Josefa z roku 1898 byla krásně opravena, poskytuje českým i polským turistům daleké výhledy do polského vnitrozemí a k nám nejen na Jeseníky, ale za dobré dohlednosti dokonce až na Sněžku.

Doporučujeme navštívit

Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist