Ubytování

Kutná Hora – 20 let v UNESCO

Kutná Hora – 20 let v UNESCO

Kutná Hora je čtvrtou největší městskou památkovou rezervací v České republice a letos oslaví 20 let od zařazení na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kromě historického jádra s chrámem sv. Barbory do UNESCO patří i katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.

Historické jádro Kutné Hory se rozkládá na 62 hektarech, na kterých naleznete 319 kulturních památek a 2 národní kulturní památky – Vlašský dvůr a chrám sv. Barbory. Je unikátní i tvarem a polohou – spletenec uliček a malých náměstí přímo v kopci dokládá, že město bylo přirozeně rostoucím organismem, pod zemí se potom skrývá důmyslná síť šachet a štol, většina už je ale zasypaná nebo vytopená.

Historie

Kutná Hora byla ve středověku označována za stříbrnou pokladnici a klenot Českého království – byla tehdy druhým nejvýznamnějším městem hned po Praze.
Archeologicky doložená je vesnička ze 13. století, která vznikla samovolně příjezdem nových osadníků s cílem rychle zbohatnout, první zmínky o stříbrných ložiscích ale nacházíme již dříve. Zlomem v dějinách Kutné Hory byl rok 1300, kdy král Václav II. dal osadám hornický zákoník. I díky němu se město brzy začalo těšit přízni Lucemburků a krátce poté byla do Kutné Hory umístěna centrální mincovna pro ražení pražského groše – své místo našla na královském hrádku známém jako Vlašský dvůr.
Zajímavý příběh v historii Kutné Hory má cisterciácký klášter v Sedlci. Byl postaven již roku 1142 a nedlouho poté se stal nejvyšší duchovní autoritou v okolí. Od počátku založení Kutné Hory vedlo město se sedleckým klášterem dlouhé spory, které vyústily koncem 14. století odpoutáním se od sedlecké církevní správy tak, že město začalo stavět chrám sv. Barbory mimo sedleckou jurisdikci. Chrám kutnohorští zasvětili patronce horníků jako vděk za bohatství, které hornictví do města přineslo.

Dnešní podoba

Díky tehdejšímu bohatství města se na architektonické tváří Kutné Hory mohli podílet takové osobnosti jako Petr Parléř, Jan Blažej Santini nebo Dientzenhofer. Díky současné finanční situaci města, dotačnímu programu Ministerstva kultury ČR a Středočeskému kraji je o historické budovy dobře postaráno; Kutná Hora dokonce zřídila tzv. Fond regenerace, dotační program, skrz nějž přispívá z vlastního rozpočtu na obnovu majetku církvím i soukromým vlastníkům.

Mezi nejnavštěvovanější památky patří samozřejmě chrám sv. Barbory, jehož stavba začala sice roku 1380, dokončen však byl až počátkem 20. století, a Vlašský dvůr - hrádek s mincovnou. Dalším místem, které stojí za to navštívit, je obnovené cisterciácké opatství v Sedlci - katedrála Nanebevzetí Panny Marie a zejména hřbitovní kostel Všech svatých s Kostnicí, jejíž bizarní výzdoba z kostí a lebek lidí zemřelých na mor přitáhne každoročně stovky tisíc návštěvníků.

Oslavy UNESCO

Doprovodný program oslavám dvacetiletého výročí přijetí města pod křídla UNESCO začaly tento týden. Do 20. února 2015 najdete ve Spolkovém domě výstavu Foto času, která pomocí fotografií ukazuje proměny města, 20. března, na jarní rovnodennost, budou mít návštěvníci možnost sledovat putování světelného paprsku chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Na duben se chystá do Sankturinovského domu výstava s názvem Poznej světové dědictví UNESCO.
Akce k oslavám výročí budou probíhat celý rok, nejdůležitějším měsícem bude prosinec – 8. se v GASKu bude konat mezinárodní odborná konference, která se završí tento výjimečný rok.

Tip na ubytování

 

Havířská Bouda na vrchu Kaňk je místo s unikátním výhledem na Kutnou Horu. Penzion má vlastní restauraci a v areálu je i rozhledna s kavárnou na vrcholku. Hostům jsou k dispozici pěkně vybavené apartmány a pokoje v podkroví.

Doporučujeme navštívit

Vynikající 9.6 / 10
Penzion DaJa 530 Lipno

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist