Ubytování

Mariánské Lázně – jedno velké překvapení

Mariánské Lázně – jedno velké překvapení

Když se někde hovoří o městě Mariánské Lázně, téměř každému se vybaví lázeňství, Zpívající fontána, procházky po kolonádách, ochutnávání léčivých pramenů, lázeňská oplatka, ... Málokdo už ale ví, že toto město v sobě skrývá jedno velké tajemství. A k jeho objevení nemusíte podnikat žádné velké výpravy. Stačí, když si přečtete následující řádky a vydáte se po jejich stopách. Pozitivní výsledek je téměř zaručen.

Trochu historie na začátek – bez té to prostě nejde

Vzhledem k množství historických památek, které Mariánské Lázně svým návštěvníkům nabízejí, byly v roce 1992 prohlášeny na Městskou památkovou zónu. K vidění je zde například vzácná litinová kolonáda pocházející z roku 1889 – ta bylo dokonce v roce 2010 prohlášena za národní kulturní památku. Další významnou pamětihodností je budova Městského muzea. Ta byla zbudována v roce 1818 a je tedy dochovanou úkázkou toho, jak město vypadalo při jeho založení. I když se nejedná o město s hlubokou minulostí, existuje řada významných osobností, které jsou s ním spojeny. Jedná se například o spisovatele, vědce, politiky, a to nejen naše, ale i zahraniční. S městem je spojeno také několik kuriozit. Všechny tady bohužel citovat nemůžeme, ale příklad uvedeme rádi – v roce, kdy byl pokládán základní kámen Národního divadla, Mariánské Lázně otevírali divadlo své; zámořský parník jménem Marienbad plul po oceánu již před 1. světovou válkou. A takto bychom mohli pokračovat dále. Webové stránky města vám jich nabídnou více.

Nádherné zelené lázeňské město

Mariánské Lázně, to jsou nádherné historické lázeňské domy a hotely, kolonády, kostely a jiné stavby zasazené do zelené okolní přírody. Ta nebízí krásné velké parkové plochy a rozlehlé okolní lesy, které jsou díky udržovaným trasám pro pěší úplně ideální pro kratší nebo delší vycházky  a výlety. Díky tomu všemu je tady příjemný čistý vzduch a vy tak můžete strávit například odpoledne  na místě s kouzelným výhledem do okolí a přitom ochutnávat minerální prameny. Jelikož se město nachází v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, byla zde vybudována celá řada naučných stezek, přírodních památek a rezervací. Příkladem je téměř všem známá přírodní rezervaci Kladské rašeliniště, kde můžete pozorovat dozvuky vulkanické činnosti. Vidět tak můžete vyvěrající prameny minerálních vod nebo bublající hladiny. Naučná stezka vede po povalových chodnících.

Využívané přírodní zdroje

Lázeňství v tomto městě je postaveno na využití místních přírodních zdrojů. I když město není příliš rozlehlé, vyvěrá tady několik desítek minerálních pramenů. Často tak můžeme být svědky toho, že dva sousední prameny nepříliš od sebe vzdáleny, jsou svým chemickým složením zcela jiné. To je velkou geologickou zvláštností. Teplota dostupných pramenů je v rozmezí 7 – 10 stupňů, prameny tak patří mezi studené kyselky. Díky této skutečnosti si může toto lázeňské město dovolit nabízet velmi rozmanité procedury a metody léčby na celou řadu onemocnění. Léčí se zde například onemocnění ledvin a močových cest, dýchacího ústrojí, pohybový aparát, poruchy zažívání či kožní onemocnění.

Další zajímavosti místa

Velmi vyhledáváným místem řady návštěvníků, zejména pak rodin s dětmi, je park Boheminium, nacházející se na zalesněném kopci nad městem. Jedná se o jediný podobný park u nás, k vidění je tady velké množství replik našich významných kulturních nebo technických staveb vybudovaných v měřítku 1:25. Jestliže je vaším oblíbeným sportem golf, určitě byste měli zavítat na nejstarší golfové hřiště u nás, které se nachází právě tady. Jedná se o 18-ti jamkové hřiště vybudované z roce 1905, které se aktuálně může pochlubit titulem Královský golfový klub (tedy Royal Golf Club). V současné době si zde mohou zahrát jak členové klubu, tak také nečlenové a dokonce i úplní začátečníci. Pokud je vaším zájmem geologie, měli by vaše kroky směřovat do Geologického parku. Jedná se o expozici hornin Slavkovského lesa nacházející se ve volné přírodě. A tento park se může pyšnit tím, že se jedná o jedinečný a první tohoto druhu na našem území. A vyznavačům technických památek rádi doporučíme také prohlídku první a na dlouhou dobu také jediné visuté pulzační goldolové lanové dráhy u nás. Věříme, že vás tyto řádky přesvědčily o tom, že navšívit Mariánské Lázně se rozhodně vyplatí. Prožít tady můžete například úžasný prodloužený víkend plný pohody i poznávání. Tak už neváhejte a vyražte.

>>Tipy na ubytování v Marinských Lázních<<

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist