Ubytování

JIŽNÍ MORAVA - LÁKADLEM K NÁVŠTĚVĚ JE VÝBORNÉ VÍNO A JÍDLO

JIŽNÍ MORAVA - LÁKADLEM K NÁVŠTĚVĚ JE VÝBORNÉ VÍNO A JÍDLO

Někteří s trochou nadsázky a humoru říkají, že jižní Morava leží tak trochu daleko, její obyvatelé mluví jakousi málo srozumitelnou řečí, celý den buď pracují na vinohradu nebo naopak sedí u sklípku a pojídají klobásy, škvarky nebo uzený bůček a popíjejí moravské víno. A Brno? To je někdy označováno jako obydlená zatáčka kousek před Vídní, kde místní lidé hovoří „hantecem“, kterému nikdo nerozumí.

Skutečnost je ale samozřejmě trochu jíná. Lidé tady žijí podobně jako kdekoli jinde u nás, užívají si běžné radosti i starosti života a „hantec“ je nářečí, který ve skutečnosti většina Brňanů neumí.Co ale pravda je, že jižní Morava dostala do svého vínku nadmíru slunce a tepla. A díky tomu se tady daří vínu a rekreaci.

Pokud máte rádi dobré jídlo a víno a chcete si užít trochu pohody, pohostinnosti, ale i nějakou zábavu, určitě neuděláte chybu, pokud jižní Moravu vyrazíte. Čeká vás tady zábava a veselí u hojně prostřeného stolu spojená s ochutnávkou těch největších regionálních dobrot.

Dobré jídlo a víno k tomuto prosluněnému kraji tak nějak patří, možná už odjakživa. Zejména ale v posledních několika letech jsou tato dvě specifika využívána při propagaci kraje v tzv. zážitkové turistice. Stačí, když se podíváte do kalendáře akcí tohoto regionu nebo do propagačních materiálů.

Zajímavé zážitkové akce spojené s ochutnávkou toho nejlepšího se v tomto regionu konají téměř po celý rok. Záleží jen na vás, kterou akcí si vyberete. Nebo nemusíte vybírat vůbec a zkuste objet všechny.

My se vám na tomto místě pokusíme představit nebo přiblížit ty nejznámější, nejnavštěvovanější nebo nejzajímavější. Rozhodně to ale nebude úplný výčet míst, kam se můžete vydat, to bohužel není možné.

Jídlo

Pokud je jídlo vaším oblíbeným společníkem a rádi ochutnáváte něco nového nebo speciálního, pokusíme se vás navnadit a přimět k návštěvě některých akcí.

Rozhodně stojí za návštěvu tradiční ivančické Slavnosti chřestu nebo již řadu let konaný Gourmet festival v Mikulovících.

Letos v červenci se v Brně konal festival Jídlo z blízka. V rámci něj jste mohli navšívit sedm vybraných restaurací a v nich ochutnat speciálně připravená 3-chodová menu. Společným tématem bylo „Objevte kouzlo farmářských lahůdek a jejich cestu od vidlí až na vidličku“. K jejich přípravě byly využity pouze mítní suroviny, a to od těch nejlepších producentů. Ochutnat tak tady bylo možné například šťavnaté jehněčí nebo králičí z ekofarem Valašska či Vysočiny, pstruha z Moravského krasu, zvěřinu a k tomu samozřejmě spousta ovoce, zeleniny, bylinek.

Další zajímavou akcí je meruňkobraní v Miroslavi, které se letos konalo 16.6. A příští rok budete moci být svědky již 27. klání v pojídání meruňkových knedlíků.

Znojmo je známé svými okurkami a právě s nimi je spojena tradiční slavnost. Letos jste ji mohli navštívit na začátku srpna. Spojena je vždy s ochutnákou nejrůznějších specialit a pochutin z okurek v restauracích.

V srpnu se ve Vranově nad Dyjí opět lovily sekty z přehrady. Od konce srpna se na různých místech konají vinařské svátky.

V říjnu se konala v Moravské Nové Vsi tradiční „Slavnost fazule“, v Boskovicích pak Husí slavnosti, na kterých si můžete pochutnat na těch nejlepších specialitách .

Všechny svátky a slavnosti jsou zakončeny v první polovině listopadu, kdy má svátek svatý Martin. V celé řadě restaurací je připraveno speciální svatomartinské menu, na němž nemůže chybět polévka, husa, víno a něco sladkého. A pokud vám to vyjde, určitě přijeďte 11.11. na brněnské náměstí, kde také můžete ochutnat křupavou husí pečínku a mladé moraské víno.

Víno

Podobně, jako jste mohli navštívit festival „Jídlo z blízka“, mohli jste zavítat také na festival „Víno z blízka“. Ten probíhal od května do 10. září, a to vždy ve čtvrtek v podvečer v otevřené zahradě pod Špilberkem. Díky festivalu jste měli možnost degustovat skvělá moravská vína od vyhlášených vinařů. Setkání byla koncipována buď jako představení některé vinařské oblasti či obce, jako duel mezi dvěma vinařstvími z různých oblastí nebo jako volná degustace.

Také jednotlivé vinařské stezky zejména v druhé polovině roku ožijí zajímavými akcemi. Například již počtvrté se letos koná seriál výletů Krajem vína, díky kterému máte možnost na kole nebo pěšky navštívit všechny vinařské regiony jižní Moravy.

Všechny výlety jsou plánovány tak, aby se jejich data shodovala s termíny místních slavností. Můžete tak být svědky Festivalu národů Podyjí, kde je vždy připraven bohatý program včetně představení kultury a kuchyně menšin této oblasti. Nebo se zastavte na vinobraní. Třeba to Pálavské se letos konalo 11. - 13. 9., Znojemské ve stejném termínu.

Pokud máte rádi burčák, určitě příští rok vyražte na Putování za burčákem. I při této akci vás v cíli čeká příjemný program.

Zdaleka jsme tady nezmínily všechny akce, které se na jižní Moravě konají a které rozhodně stojí za návštěvu. Pokud se chcete dovědět více, podívejte se na internetové stránky vinařských stezek, na stránky programu ochutnejte moravu nebo na stránky festivalů Jídlo z blízka nebo Víno z blízka. Určitě tam najdete něco zajímavého právě pro vás. Pokud jste se letos na žádnou akci nedostali, udělejte pro příští rok změnu a nějakou si vyberte. Nebudete litovat.

>>Tipy na penziony na Jižní  Moravě<<

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist