Ubytování

LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK? TO JSOU KROMĚ LÁZNÍ TAKÉ HEZKÁ MĚSTA, MUZEA A HRADY

LÁZEŇSKÝ  TROJÚHELNÍK?  TO  JSOU  KROMĚ  LÁZNÍ  TAKÉ  HEZKÁ  MĚSTA,  MUZEA  A  HRADY

Pokud se někde hovoří nebo píše o západních Čechách, nejčastěji je to v souvislosti s místními lázeňskými městy, jejichž dobrá pověst je známá nejen u nás, ale také v zahraničí. Pokud si totiž chcete odpočinout, načerpat nové síly, relaxovat nebo se zotavit například po úrazu či nemoci, jsou lázně skvělým místem.

Pobyt v lázních je ale možné kombinovat také s prohlídkou okolí, což jsou v případě našeho lázeňského trojúhelníku hezká města, zajímavá muzea i hrady.

Rádi bychom vás nyní seznámili s několika zajímavými místy nacházející se v lázeňském trojúhelníku západních Čech. Lázeňská města ale pro tentokrát zcela vynecháme.

Hrad Seeberg

Seeberg je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Pochází z konce 12. století, postaven byl jedním z nesvobodných služebníků císaře během německé kolonizace a sloužil jako správní centrum.

Původní obyvatelé, kteří na Chebsku žili, se buď přizpůsobili, nebo se přesunuli na Sedlecko. Celá oblast tak byla pod přímou správnou císaře. V roce 1322 bylo Chebsko zastaveno českému králi Janu Lucemburskému za to, že pomůže v kandidatuře na císaře Ludvíku Bavorovi. Zástava vyplacena nebyla a tak se Chebsko stalou součástí Čech. Později hrad Seeberg věnoval Karel IV. městu Cheb a pak se zde střídala různá významná šlechta. Na začátku 18. století se hrad opět vrací do správy Chebu.

V následujích dvou stoletích existují snahy na jeho využití pro podnikání nebo ubytování, o něco později vzniká snaha o využití pro lázeňství a pobyt. V 1. polovině 20. století vznikají v prvním patře prostory pro ubytování, otevřena je také restaurace a v rytířském sále vzniká expozice chebských starožitností. 2. polovina 20. století znamenala pro hrad období devastace a nakonec byl převedem do majetku města Františkovy Lázně.

V letech 1986 – 1990 byla realizována velmi rozsáhlá rekonstrukce hradu a celého areálu a poté byl opět otevřen pro širokou veřejnost. V současnosti hrad zaujímá významné místo z hlediska turistiky, návštěvníkům nabízí celou řadu zajímavých výstav a expozic.

Z hlediska stavebnictví je hrad velmi nesourodou budovou – některé části pocházejí z doby románské, jiné až z doby renesanční. Zajímavé jsou také stavby na předhradí, kde si můžete prohlédnout například hrázděnou stodolu, čeledník, sýpku nebo kůlnu.

Z propagovaných expozic bychom rádi znímit například tu, která představuje vývoj nábytku a interiérů v 19. století doplněný o úžasnou přehlídku porcelánu vč. toho Karlovarského, nebo expozici ukazující život venkovského lidu.

Městské muzeum Františkovy Lázně

Někdo kdysi řekl, že kdo neneavštívit Městské muzeum, ten ve Františkových Lázních jakoby nebyl. Tak se teď společně podíváme, v čem tkví jeho jedinečnost, v čem je výjimečné, proč byste jeho návštěvu neměli vynechat.

Místní expozice se starými fotografiemi města včetně vzpomínek na období 19. století vás přesvědčí o tom, že svou podobu si město zachovalo. A vy tak máte možnost strávit několik chvil ve městě, kde se propojila současnost a minulost tak jedinečně, jako by to ani jinak nemohlo být.

Najdete tady odpovědi na vše, co vás během prohlídky města napadlo a na co jste se neměli koho zeptat. Je zde umístěno více než 600 starých fotografií, jejichž vznik je datován na konec 19. století a začátek 20. století. Kromě toho si můžete prohlédnout expozice na téma přírodní léčivé zdroje, která ukazuje vývoj léčebných metod od středověku až po současnost. Samozřejmě jsou zde i informace týkající se léčebných přírodních zdrojů těchto lázní.

Cheb

Možná by to řada z vás ani nečekala, ale město Cheb se může pochlubit celou řadou zajímavých památek, jako je Chebský hrad s Černou věží či symbol města, kterým je Špalíček s ostatními dochovanými měšťanskými domy. Ty tvoří nezapomenutelnou atmosféru centrálního náměstí.

Chebský hrad je jednou z nejkrásnějších románských památek ve střední Evropě. Pochází z 2. poloviny 12. století a střežen byl Černou věží. Obehnán je kamenným opevněním a za ním se ukrývá vzácnost evropských rozměrů – dvoupatrová románskogotická kaple sv. Erharda a Uršuly.

Jak už jsme se výše zmínily, hlavním klenotem chebského náměstí je soubor 11 domů, tzv. Špalíček. Ten vznikal od 13. století tam, kde dříve bývaly masné krámy a kramářské budy. Rozděleny jsou Kramářskou uličkou, která je široká jen 160 cm. Před Špalíčkem si můžete prohlédnout kašnu se sochou Divého muže, který drží zlacený kyj a s ním již od roku 1728 chrání znak města. Uprostřed náměstí se nachází druhá kašna, postavená v roce 1591, zdobená je sochou rytíře Rolanda. Ten je symbolem trhového práva.

Pokud si chcete prohlédnout jeden z nejlépe zachovaných měšťanských domů, zastavte se v dolní části náměsí u Pachelbelova domu. Najdete na něm gotický portál a renesanční průjezd. Významně se zapsal také do dějin, neboť je to místo, kde byl roku 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna. Na konci 19. století zde bylo otevřreno městské muzeum.

Ve městě můžete při procházce narazit ještě na celou řadu dalších významných památek. Vzpomeneme například barokní poutní kostel Maria Loreto, kostal sv. Mikuláše, budovu radnice nebo další měšťanské domy nacházející se na náměstí. To, že městské památky a měšťanské domy v centru města mají velký historický význam, dokazuje skutečnost, že celé historické jádro města bylo roku 1981 prohlášeno na městskou památkovou rezervaci.

Lázně Kynžvart

Toto město najdete uprostřed tzv. lázeňského trojúhelníku. Jeho dominantou je, jak už název města napovídá, lázeňská čtvrť. Do roku 1950 tyto lázně sloužily výhradně dospělým pacientům a návštěvníkům, nyní jsou vyhrazeny pouze pacientům dětským. Ti se sem jezdí léčit v případě, že trpí problémy s horními cestami dýchacími nebo s kožním onemocněním.

Druhou, neméně významnou stavbou, je rekonstruovaný renesanční zámek. Jeho prohlídková trasa nadchne téměř každého, neboť je zde k vidění asi 25 zajímavých místností. Kromě tradičních si můžete prohlédnou například soukromé salóny, jídelnu, kancléřovu pracovnu nebo kabinet kuriozit. Velmi zajímavá je také prohlídka místní knihovny, která ve svých útrobách skrývá mnohé knížní poklady. Celá sbírka patří k nejvýznamnějším knihovnám u nás,  zahrnuje přibližně 12 tisíc titulů, 160 velmi vzácných tisků a asi 230 prvotisků (jedna z největších sbírek prvotisků u nás). Jsou zde uložené knihy různého zaměření, různých žánrů.

Zámek Kynžvart je zajímavý nejen tím, jak vypadá exteriér, ale také tím, jaké vzácnosti ukrývá uvnitř. Nachází se zde mnoho velmi vzácných obrazů, soch, plastik, miniatur, porcelánu, šperků, nábytku nebo mučících nástrojů. Nejvzácnějšími předměty na zámku ale jsou 4 pozdně gotické oltářní obrazy pocházející z roku 1510, jejichž autorem je německý malíř. Vyobrazena je na nich legenda o nalezení sv. Kříže.

Za návštěvu samozřejmě stojí také malebné centrum města, kde najdete kromě historické radnice také kostel sv. Markéty.

Zdaleka jsme tady neuvedli všechna místa, která stojí za prohlídku. V lázeňském trojúhelníku se jich nachází mnohem více, všechna by se nám sem ani nevešla. Je to pro vás inspirace, pokud budete přemýšlet, kam se vydat například na prodloužený víkend. Přejeme hezký pobyt.

>>Tipy na penziony s Wellness pobyty<<

Doporučujeme navštívit

Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist