Ubytování

PUTOVÁNÍ ZA CHMELOVÝM MOKEM

PUTOVÁNÍ ZA CHMELOVÝM MOKEM

Již v dávných dobách, kdy byly cesty velmi různorodé, většinou nepříliš upravené, brázdily naše kraje povozy s formany a často na své cestě dlouhou dobu nepotkaly ani živou duši. Když jste ale přijeli nad nějakou vesnici a už z dálky viděli kouřící komín, věděli jste, že brzy dorazíte k hospodě. Čekala vás suchá světnice a žejdlík piva. Pivo už odedávna k cestám patřilo. I dnes je pivo někdy cílem naší cesty nebo jejím příjemným zpestřením. Takoví my už zkrátka jsme. A přece se dá říct, že existují kraje, které jsou pivu zaslíbenější ještě více. 

Pivní stezky v kraji Plzně a Českých Budějovic

Jak každý ví, hovořit budeme o jihozápadě Čech, hlavně o Plzeňsku a Českobudějovicku. A piva Prazdroj a Budvar nám dělají čest téměř v celém světě a znají je i domorodci v Africe. A kromě velkých pivovarů máme u nás i celou spoustu pivovarů malých. A každý rok vznikají nové a nové a díky tomu vznikají také pivní stezky. Většina minipivovarů totiž nakonec kromě výroby piva nabízí také posezení a někdy i ubytování. Přehled hospůdek v Českých Budějovicích.

Aby takový minipivovat obstál tlaku konkurence velkých pivovarů, musí být mnohem více vynalézavý. Kromě základních ležáků tak vymýšlejí další pivní speciály, experimentují s technologiemi, … Často v nich můžeme vyzkoušet piva částečně kvašená, kořeněná, zauzená, pšeničná, kouřová nebo ovocná.

Na své cestě za pivními moky je nejlepší začít v Plzni, a to prohlídkou Měšťanského pivovaru, kde se rodí slavný Plzeňský Prazdroj. Potom doporučujeme vyrazit do Pivovarského muzea, historického šenku Na Parkánu, vyhlášené restaurace Na Spilce nebo do dalšího pivovaru Purkmistr. A pak už můžete vyrazit na pivní stezky – například na Rokycansko, Tachovsko, Železnorudsko, Dobřansko, obecně na Šumavu … Na většině míst můžete po ochutnání jejich nejlepšího pivního moku také přespat, uvaří vám něco dobrého na zub nebo vám nabídnout další pivní radovánky. Tipy na hospůdky v Plzni  naleznete zde.

Historické památky Plzeňska

Nejrůznější historické nebo technické pamětihodnosti najdeme buď přímo na pivní stezce nebo v její těsné blízkosti. Určitě stojí za návštěvu klášter v Plasích nebo v Kladrubech. A vynechat byste neměli ani jednu z největších synagog na světě nebo jedinečné science centrum Techmania, obojí v Plzni.

Pivní lázně

Velmi populárním zpestředním našich cest jsou v posledních několika letech pivní lázně. Byl prokázaný jejich příznivý účinek na lidské tělo a organismus. Takže vyrazte třeba do pivovaru Purkmistr nebo do pivovaru Chodovar v Chodové Plané. Vaše tělo bude po návštěvě jásat blahem.

Pivní stezka jižní Čechy

Když se přesunete směrem do jižních Čech, nabídka piva bude srovnatelná. V tomto kraji si na pivu pochutnávali už staří Keltové, je to tedy možná nejstarší pivní oblast u nás. Aktuálně je tady 6 pivovarů a 2 minipivovary a mezi nimi pivní stezka. A nejúžasnější na tom celém putování je, že kromě skvělého piva budete okouzleni také nádhernou krajinou, kterou tato stezka vede – malebné rybníky, pohádková města a městečka, hrady, zámky, tvrze, překrásné aleje, … Prostě kraj jako z pohádky.

Tajemství pivovarů

Vždycky, když dorazíte na místo, kde se uplatňuje „várečné právo“, čeká vás po místním pivovaru s výkladem, jak se pivo vaří právě tady. A nechybí samozřejmě ohutnávka, která se může plynule proměnit v hostinu v místní restauraci (většina pivovarů ji má). Každý pivovar se pyšní tím svým pivem, takže – v Českých Budějovicích je to Budvar, Samson z Měšťanského pivovaru, v Českém Krumlově Eggenberg, v Třeboni Regent, v Protivíně Platan, ve Strakonicích Nektar, na Zvíkově Zvíkov.

Odbočka z pivní stezky za krásou

Někdy se vyplatí z pivní stezky mírně odbočit, i když je to třeba zase za pivem. Například v minipivovaru Černý orel v Jindřichově Hradci vám nabídnou piva Salomon, Vajgar a Heniker. A kromě toho je Jindřichův Hradec nádherné historické město s mnoha kouzelnými zákoutími a byla by velká škoda se sem nepodívat. Za zastávku například stojí hradozámecký komplex, který se majestátně tyčí nad rybníkem Vajgar a odráží se v něm, klášter, kostely, zajímavá muzea vč. expozice gobelínů v budově dřívějšího zámeckého pivovaru nebo muzea Jindřichohradecka, kde si můžete prohlédnout nějvětší mechanický betlém na světě – Krýzovy jesličky.

Tipy na výlet

V jižních Čechách je spousta míst, která byste neměli vynechat, protože nevidět například Český Krumlov, Hlubokou, Červenou Lhotu, Holašovice, Zvíkov nebo Vyšší Brod, to byla opravdu škoda. A to je tam toho ještě mnohem víc. Nebo si můžete udělat výlet tak trochu do minulosti – výlet Jindřichohradeckou úzkokolejkou, historickým parním vláčkem, pěšky nebo na kole do České Kanady. A jestliže milujete běh, mohla by vás zaujmout jedna z nejkrásnějších tratí seriálu na Mattoni ½Maratonu v Českých Budějovicích. Sraz a start je na náměstí Přemysla Otakara II. a část běžecké trasy vede kolem pohádkových řek Malše a Vltava.

Tipy na ubytování v jižních Čechách a v okolí Plzně

 

Penzion Hamr poskytne zázemí, potěší výtečnou kuchyní a je skvělým výchozím bodem pro jakýkoliv cíl v Novohradských horách a v okolí Českých Budějovic. Nachází se v samém středu Terčina údolí a v jeho okolí vládne klidná atmosféra a příjemné klima, o které se svým šuměním postará i protékající říčka Stropnice.. V okolí penzionu je nesčetně možností pro cyklisty i pěší.

Apartmány statek Opalice poskytují ubytování v elegantních apartmánech s krytým vyhřívaným bazénem ve zrekonstruovaném selském stavení v malebné přírodě Jižních Čech v osadě Opalice (obec Kamenný Újezd) nedaleko Českých Budějovic. Právě pro Vaší rodinu je připravená letní dovolená s dětmi v jižních Čechách na venkově na krásném selském dvoře s dětským hřištěm, krytým vyhřívaným bazénem, terasou s grilem, vlastním rybníkem a nádhernou okolní přírodou.

 

Rybářský penzion Žák  naleznete v klidné prostředí na hranici brdských lesů a křivoklátských lesů na okraji vesničky Osek - Vystrkov asi 1,5 km od města Hořovice. Díky své poloze hned pod hrází rybníka je ideální pro rybáře i milovníky přírody. Hořovice nabízí Krytý i venkovní bazén s tobogány, fitness, restaurace a kulturní vyžití. V okolí je celá řada kulturních památek a přírodních zajímavostí. Mezi neznámější patří hrady Žebrák a Točník či Koněpruské jeskyně.

Kemp BEZDREV  se nachází v nádherném lesnatém prostředí jižních Čech, na břehu druhého největšího rybníka v ČR, 3km od Hluboké nad Vltavou a 8km od centra Českých Budějovic, obklopen přírodou, kulturními památkami, bezpočtem cyklistických tras a jinými zajímavými turistickými cíly. Kemp Bezdrev nabízí ubytování s kompletními službami a vybavením na vysoké úrovni, které pro Vás neustále vylepšujeme.

Kemp Keramika  naleznete přímo na břehu Hracholuské přehrady, asi 15km západně od Plzně. Díky rozloze 30.000 m2 disponujeme velkou ubytovací kapacitou i dostatkem volného prostranství. Kemp je vhodný pro milovníky dovolených u vody, vodních sportů, rybáře, houbaře, rekreanty či turisty a zároveň pro všechny, kteří vyhledávají nové zážitky. Všude v okolí je krásná příroda a je zde spousta možností k vycházkám nebo výletům.

Další možnosti ubytování v jižních Čechách a v okolí Plzně

Doporučujeme navštívit

Velmi dobré 8.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist