Ubytování

Co přinese přijetí „food labellingu“ českým restauracím a hotelům?

 

Asociace hotelů a restaurací ČR zaslala písemné vyjádření komisi Evropského parlamentu a nepřímo tak vyzvala ke zvážení pozastavení projednávání návrhů Nařízení Evropského parlamentu a Rady ve věci poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Schválení tohoto nařízení by v konečném důsledku podle stanoviska AHR ČR mohlo znamenat omezení nabídky jídel v restauracích, standardizaci jídelníčků a pro ta nejmenší restaurační zařízení by kvůli zvýšeným nákladům na provoz mohlo vést až k vyřazení z trhu.

 
Evropský parlament zahájil projednávání návrhu na zavedení směrnic v oblasti poskytování informací zákazníkům hotelům, kaváren a restauračních zařízení, týkajících se nabízených jídel a pokrmů. Pokud by parlament tento návrh schválil, v praxi by to mohlo znamenat zásadní změnu v procesu stravování a služeb restauračních zařízení v EU. Jednotlivá jídla by totiž podle tohoto návrhu měla být etiketována tak, aby měl spotřebitel možnost dozvědět se více informací o obsahu, původu či zpracování konkrétního produktu. Toto nařízení, běžně označované jako „food labelling“, je dnes již standardem u sortimentu nabízeného prostřednictvím obchodních řetězců i menších dodavatelů potravinových produktů.

 
Z dopisu zaslaného komisi Evropského parlamentu vyplynulo, že AHR ČR je velmi znepokojen dopady, které toto navrhované nařízení pravděpodobně bude mít na aktivity podniků v oblasti pohostinství. Pokud by byl text návrhu v této podobě přijat, hotely, restaurace, kavárny a podobná zařízení podávající pokrmy by přímo podléhaly všem požadavkům na povinné poskytování informací, jež z tohoto nařízení plynou. Plnění těchto požadavků bude pro všechna tato zařízení představovat velmi závažné břemeno a dodatečné náklady, zejména pak pro ta nejmenší zařízení. „Je zde reálné riziko, že mnohá z těchto zařízení nebudou schopna dodržovat plnění takto složitých pravidel a budou jednoduše vyřazena z obchodní činnosti,“ uvedl za asociaci generální sekretář Václav Stárek. Setrvání v obchodní činnosti bude možné pouze v případě, že provozovatelé restaurací omezí rozmanitost nabízených pokrmů a budou používat výhradně balené a předem označené ingredience a suroviny namísto původně čerstvých produktů, kazdodenně poskytovaných místním trhem. Rovněž by proběhla určitá „standardizace“ nabídky jídelních lístků a ve výsledku zřejmě i samotných jídel a zvýšené náklady na provoz by patrně vedly k nárůstu cen pro koncové spotřebitele.
Celkově tedy z návrhu o nařízení poskytování informací spotřebitelům vyplývá, že by se tím pro samotné zákazníky zredukovala možnost výběru a došlo by k poškození evropského kulinářského dědictví a tradic.

 
AHR ČR proto navrhuje, aby se současný režim platný pro „předem nebalené potraviny“ (včetně jídel podávaných v restauracích a podobně) neměnil a požadavky EU na označování se nevztahovaly na pokrmy připravované a podávané lokálně, které nemají vliv na vnitřní trh. Dále navrhuje, aby Evropský parlament důkladně přehodnotil návrh komise a vzal přitom v úvahu specifičnost odvětví pohostinství, které se skládá z více než 92% z mikropodniků (zaměstnávajících méně než 10 osob). Sektor gastronomie a hotelnictví je nejen důležitým zaměstnavatelem, ale hraje rovněž cennou úlohu při zachování kuchařských tradic, které jsou důležitým aspektem našeho národního kulturního dědictví. - zdroj: AHR ČR

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist